top of page
Search
 • Writer's pictureGizem Topsakal Acet

Online iş görüşmelerinde 3 önemli faktör

İnsan kaynakları son 10 yıl içerisinde dijitalleşme yolunda büyük bir ivme kazandı. Bir de günümüz koşullarını düşündüğümüzde özellikle seçme yerleştirme süreçlerinin büyük oranda dijitalleştiğinden bahsedebiliriz. İş görüşmelerinin ağırlıklı olarak online yürütüldüğü şu günlerde aday olarak o ekranın karşısında yer almadan önce dikkat edilmesi gereken can alıcı noktalar mevcut.


Online iş görüşmelerinde adayların dikkat etmesi gereken faktörler neler?

Hazırlık

Görüşmen her ne kadar online olsa da bir hazırlık sürecin olmalı. Görüşmeden önce kontrolleri sağlamalı ve olabilen en az aksaklıkla süreci tamamlamaya odaklanmalısın. Hazırlık aşamasında dikkat etmen gereken ve kontrollerini sağlaman gereken hususlar şunlar;

·

 • İnternet bağlantının yüksek kalitede olduğundan emin ol. Bağlantı kopmaları yaşayacağın bir görüşme seni ve görüşmeciyi strese sokacağından görüşmenin enerjisini negatif etkileyebilir.

 • Kendini rahat hissedeceğin bir lokasyon seç. Dikkatini dağıtacak, gürültülü ve görüşmenin gidişatını etkileyebilecek ortamlardan ziyade sessiz, sakin, farklı kişilerin müdahalesinden uzak bir ortam tercih et.

 • Hangi cihazlardan görüşme yapacağına karar ver. Karar sonrasında muhakkak bir test görüşmesi yap ve teknik sıkıntıları önceden gider.

Kişisel imaj

Görüşmenin online olması kılık kıyafet konusunda rahatlamadan çok tedirginlik yaratmalı; çünkü görüşmede kendinle ilgili ilk intibayı oluşturacak şey kişisel imajın. Bu aşamada dikkat etmen gerekenler şunlar;

·

 • Yüz yüze görüşmeye gidiyor gibi hazırlanmalısın. Seçeceğin kıyafetlerin iş görüşmesine yakışır şekilde tercih edilmiş olmasına önem göstermeyi unutma. Ciddi ve koyu tonlarda resmi bir kıyafet seçmen yerinde olacaktır. Tertipli ve bakımlı görünmen karşındaki kişiye ve işe verdiğin önemi gösterir.

 • Arka plan ve konumu test etmelisin. Yapacağın görüşmede vereceğin ipuçlarının şirketin kimliğine uyacağını hissettirmende fayda var.

Tutum

Tokalaşarak ve tebessümle başlayan yüz yüze mülakatlar, yerini online iş görüşmelerine bıraktı. Bu durum görüşmelerin nezaketle ve samimi başlamasına bazı noktalarda set koyabiliyor. Bu nedenle görüşme sırasında dikkat etmen gereken birkaç konu daha mevcut.

·

 • Gülümsemeyi ve dengeli bir samimiyet kurmayı atlama. Nazik ve pozitif bir yaklaşım sergile.

 • Görüşme esnasında muhakkak özgeçmişin, ajandan vb. dokümanlarını yanında bulundur.

 • Sorulan sorulara evet/hayır gibi cevaplar yerine kısa ve öz cümleler kurarak cevap ver.

 • İstekli, meraklı ve beklentileri karşılayacağına dair kanaat oluşturacak bir yaklaşım sun.

 • Beklentiler noktasında dürüst ve uzlaşmacı bir tutum sergile.

 • Son olarak da teşekkür etmeyi unutma.

İki tarafın da bir an önce bitirmek isteyeceği bir görüşme yaşamak istemiyorsan, yukarıdaki detaylara dikkat etmelisin. Unutma, kariyer hayatının dönüm noktalarını oluşturan iş görüşmelerinin senin adına olumlu ilerlemesinde tüm bu faktörlerin yerine getirilmesinin önemi büyük.Sevgilerimle.

Comentários


Yazı: Blog2_Post
bottom of page