top of page
Search
  • Writer's pictureGizem Topsakal Acet

İnsan Kaynaklarında Marka ve Pazarlama Stratejileriİçinde bulunduğumuz dönemde rekabetin artması ile şirketler rekabet üstünlüğü sağlama ve koruma çabasına girdi. İş hayatının değişen dinamiklerini takip eden ve kendi yüzünü değişime çeviren İnsan Kaynakları, yetenek kıtlığının farkına varıp kolları sıvadı diyebiliriz.


Bu noktada işe alımın en önemli kriteri olan 3D etkisi (Doğru kişi, doğru zaman, doğru yer) için önemli adımlar atılmaya başlandı. Yeni dönemde özellikle dijitalleşmenin de etkisiyle İnsan Kaynaklarının asıl görevlerinden biri de Pazarlama departmanı ile birlikte doğru bir İşveren Markası ve İnsan Kaynaklarında Pazarlama Stratejileri yürütmek oldu.


İnsan Kaynaklarında Marka ve Pazarlama Stratejileri özellikle 3 konuda İnsan Kaynaklarının rekabet üstünlüğü sağlamasına katkı sağlamaktadır. Bunlar:


1. Farklı şirketlerde çalışan yetenekleri cezbedebilmek,

2. Şirket içerisindeki yetenekleri tutundurmak,

3. Sürdürülebilir şirket kültürünü oluşturabilmek ve devamlılığını sağlayabilmek.Peki İnsan Kaynaklarında Marka ve Pazarlama için hangi stratejiler uygulanmalı?


  • Motivasyon Stratejileri: Buradaki en önemli strateji basit düşünebilmektir. Unutmamalıyız ki mutluluk ve güven hissi yeteneği tutundurma çalışmalarında en önemli faktörlerdendir. Doğru ve adaletli kurgulanmış Performans Yönetim Sistemleri, Ödüllendirme ve Terfi Sistemleri, Öneri Sistemleri, Şirket İçi Etkinlikler ve Açık İletişim Sistemleri şirket içerisindeki motivasyon artırıcı önemli stratejilerin başında gelmektedir. Ayrıca düzenli kurgulanan sistemler şirket kültürünün oluşturulabilmesi ve sürdürülebilir olmasını sağlamaktadır.


  • Gelişim ve Değişim Stratejileri: Şirketiniz yeteneklerinin özellikle son zamanlarda yapılan araştırmalara göre en önemli beklentilerinden biri de gelişim ve değişime ayak uyduran şirketlerde bulunmak. Bu sayede hem güncel çalışma ortamlarında yer edinmiş oluyorlar hem de kendilerini geliştirmeye fırsat veren bir sürecin içerisinde yer alıyorlar. Tabi bu da hem yeni yetenekleri cezbedebilmek hem de içerideki yetenekleri tutundurabilmek için en önemli kriterlerden biridir.  • İnsan Kaynaklarının Gülen Yüzünü Deneyimlemek: İnsan Kaynakları bir şirketin hem öğretmeni hem psikoloğudur. O yüzden İnsan Kaynaklarının egolu yüzünü göstermekten ziyade çarkın sadece bir diğer parçası olduğunuzu ve onlarla birlikte koştuğunuzu gösterebilmek, süreçlerinizi şeffaf, empatik, barışçıl ve öğretici bir şekilde yürütmek insanların İnsan Kaynaklarına bakış açısını pozitif yönden etkileyecek ve süreçlerinizi daha kolay ve birlikte yürütebilmenize katkı sağlayacaktır. Bu sayede şirket İnsan Kaynakları politikalarına karşı daha olumlu bir yaklaşım göreceğinizden emin olabilirsiniz. Bu da İnsan Kaynakları Markası yaratabilmeniz için çok önemli bir kaynaktır.


  • Dijital ve Sosyal Platformların Aktif Kullanımı: En kıymetli adımlardan biri ise İnsan Kaynaklarının yaptığı tüm çalışmaları şeffaf ve doğru bir şekilde dijital ortamlara da taşıması ve İşveren ve İK Pazarlama Stratejilerini burada kurgulamasıdır. Yapılan her faaliyete doğru bir şekilde dijital mecralarda da yer verilmelidir. Bununla birlikte İnsan Kaynakları Markasının güçlü bir şekilde yansıtılması ile birlikte özellikle son zamanlarda yaşanan yetenek kıtlığı savaşlarından daha kolay sıyrılabilmenizi ve süreçlerinizi daha yenilikçi ve güçlü kurgulayabilme şansınız artacaktır.Sevgilerimle.

Comments


Yazı: Blog2_Post
bottom of page